Vinnare från tidningen

Här hittar du Klurvinnarna och andra vinnare från senaste KP-tidningen!

700x300vinnarefrantidningen

 Klurvinnare i KP 17

Rätt svar: Marcus & Martinus

Nils Eckerdal, Knivsta

Amanda Johansson, Varberg

Elsa Gårdstam, Kållered

Beata Graneld, Spånga

Fabian Hård, Kullavik

Ellen Olstedt, Linköping

Axel Borgström, Limhamn

Oliver Iverus, Stockholm

Hulda Eklund, Hudiksvall

Gustav Allberg, Stenhamra

 

Klurvinnare i KP 16

Rätt svar: Randiga strumpor är vanligast.

Tage Näsén, Hägersten

Jonathan Niklasson, Genarp

Frida Berg, Östersund

Johanna Krång, Färnäs

Dejan Tendzeric, Halmstad

Alma Weeks, Veberöd

Vigor Henriksson, Älvsjö

Klara Friede, Onsala

Sofia Mossbäck, Mora

Madeleine Wedberg, Vendelsö

 

Vinnare i Kusin Påslakan-tävlingen

Rätt svar: Sida 3, 9, 14, 34, 36, 41 och 42.

Ellen Skånman, Enskede

Arvid Hammarbäck, Bagarmossen

Nelli Johansson, Stenkullen

Hermann Mellqvist, Malmö

Hanna Källestedt, Stockholm

Ebba Brorsson, Bräkne-Hoby

Vera Holmberg, Linköping

Felicia Kjellén, Mölndal

Alma Lötbrink, Sysslebäck

Gry Hahlin, Umeå

 

Klurvinnare i KP 15

Rätt svar: a) Kantarell b) 43 stycken

Klara Nilsson, Hjärup

Irma Thidell, Jönköping

Alba Munoz, Göteborg

Frida Ekberg, Stjärnhov

Omega Västerbro, Stockholm

Edvin Bergqvist, Vendelsö

Ebba Holmén, Kullavik

Hedda Reinebo, Örebro

Ingrid Unosson, Huddinge

Aila Thelin, Örnsköldsvik

 

Klurvinnare i KP 14

Rätt svar: Tandborsten finns i Mr Hydes ficka.

Vendela Sträng, Trelleborg

Wilhelm Pira, Göteborg

Kristoffer Funk, Umeå

Esther Rydholm, Huskvarna

Alba Johnsson, Hägersten

Edith Jakobsson, Göteborg

Neo Gesterling, Varberg

Elina Gunnarsson, Örebro

Siri Lindgren, Hässleholm

Tova Friede, Onsala

 

Klurvinnare i KP 13

Rätt svar: Firre – fisk, gaj – kvinna, gluffa – äta, glutt – barn, fejare – sotare, brallor – byxor

Signe Sundén, Uppsala

Ester Djurovic, Göteborg

Filip Sundin, Gävle

Elsa Hallemar, Johanneshov

Nellie Rezaei, Solna

Timothy Ragnarsson, Åstorp

Linnea Enström, Lindome

Stella Karlsson, Stockholm

Nike Möller, Vaggeryd

Moa Maripuu, Ås

 

Klurvinnare i KP 12

Rätt svar: 8 gånger

Klara Nilsson, Hjärup

Tuva Lindén, Björklinge

Elsi Ullman, Malmö

Emma Dernestam, Bromma

Felix Jahnsson, Vallentuna

Edvin Johansson, Södertälje

Greta Sahlin, Enskede gård

Astrid Oleary Olsson, Värnamo

Ella Dahlin, Ydre

Ester Eknor, Nora

 

Klurvinnare i KP 11

Rätt svar: Solsken

Elias Lindh Masajada, Skå

Hannah Drennan, Uppsala

Ebba Palm, Tollered

Alice Cousins, Älvsjö

Wilda Dahlberg, Österskär

Johanna Töppner, Hällingsjö

Tuva Öjersson, Linköping

Varga Frödin Norén, Göteborg

Kaj Hyllander, Åstorp

Tova Nilsson, Linköping

 

Klurvinnare i KP 9

Rätt svar: Bit C

Hanna Lindström, Staffanstorp

Selma Korpela, Örebro

Mira Ståhl, Kalmar

Aron Hellström, Strängnäs

Vera Comén, Östersund

Ella Bhagwani, Sollentuna

Orlando Orloff Rodriguez, Stockholm

Sarah Alva, Västra Frölunda

Anna Söder, Värmdö

Javiera Lopez, Handen

 

Klurvinnare i KP 8

Rätt svar: Figurerna i mitten och uppe i högra hörnet.

Linnea Enström, Lindome

Anakin Fodin Lind, Stockholm

Alice Odlind, Segeltorp

Annie Olsbo, Östersund

Miranda Oldenmark, Älandsbro

Nils Ekroth, Saltsjöbaden

Arvid Sjögren Tulley, Sundsvall

Miranda Isacsson, Landvetter

Inez Nordkvist, Hässleholm

Katja Hederos, Hägersten

 

Klurvinnare i KP 7

Rätt svar: Vi ska göra världens/jordens bästa tidning.

Thea Mikaelsson, Nyköping

Julia Bergqvist, Saltsjö-Boo

Wilma Gussmo, Alingsås

Ida Jirbäck, Tyresö

Leo Lindh, Bollnäs

Vendela Ullerås, Uppsala

Mira Kvarnung, Eskilstuna

Ida Göllas, Alfta

Lovisa Klaesson, Nyköping

Anna Hagström, Hägersten

 

Klurvinnare i KP 6

Rätt svar: Det finns tre grodor.

Ebba Sivars, Rönninge

Aron Hellström, Strängnäs

Filippa Weiland, Helsingborg

Tara Yu Namo, Malmö

Tallulah McEnroe, Skarpnäck

Lizzie Wennberg, Åstorp

Vilgot Norrgård, Uppsala

 

Klurvinnare i KP 5

Rätt svar: Simsala kvack inga grodor tack

Theodor Efthamre, Lidingö

Theo Wahlberg Gunge, Lund

Ella Vagelin Winsa, Stockholm

Vega Hedin, Linköping

Siri Olsson, Linköping

Emma Westberg, Ås

Aili Ylinen, Tumba

Saga Knutsson, Bohus-Björkö

Daniel Petrini, Vegby

Doris Lindeblad, Västra Frölunda

 

Klurvinnare i KP 4

Rätt Svar: Mannen med fez – Turkiet, turban – Indien, basker – Frankrike, tyrolerhatt – Österrike, inkamössa – Peru, samemössa – Sverige (eller Norge, Finland eller Ryssland), sombrero – Mexiko.

Malva Rosengren, Stockholm

Marcus Pretorius, Hägersten

Elvira Skoglund, Lindesberg

Ada Karlsson, Eskilstuna

Eira Andersson, Almunge

Hugo Savbring, Helsingborg

Leah Woodford, Stockholm

Amanda Löwenberg, Mölnlycke

Tyra Kaltea Sjöberg, Gävle

Mei-Mei Karlsson, Varberg

 

Klurvinnare i KP 3

Rätt svar: 28 minisemlor

Ludvig Hansen, Tyresö

William Olsson, Ulricehamn

Miranda Östgren, Nacka

Ada Karlsson, Eskilstuna

Matilda Österberg, Mölnlycke

Ivar Fransson Larsson, Gråbo

Stella Beverhjelm, Lund

Erik Martinsson, Uppsala

Doris Lindeblad, Västra Frölunda

Wilma Arvidsson, Norsholm

 

Klurvinnare i KP 2

Rätt svar: 3 gånger

Lilly Fortkamp, Sköndal

Bella Bentley, Umeå

Nils Konradsson, Östersund

Alice Bohlin, Göteborg

Alvar Forsberg, Boden

Tindra Isaksson, Halmstad

Jonna Arvsell, Kil

Algot Ryman, Grycksbo

Maya Moore, Enskede

Idunn Helgadóttir, Falun


Klurvinnare i KP 1

Inez Chatty, Solna

Freja Lindvall, Torslanda

Gabriel Gradin, Bromma

Ardalan Zarrinpour, Hisings Kärra

Wilma Casimir, Åby

Astrid Stenvall, Umeå

Winston Lättman Nyman, Gävle

Nadja Källman, Östhammar

Scilla Henriksson Matti, Täby

Rut Larsson, Partille

 

Klurvinnare i KP 18

Rätt svar: En av pepparkaksgubbarna

Elias Treutiger, Hägersten

Linnéa Schögarne, Huddinge

Tide Bäckström-Säfve, Simrishamn

Mathilda Pettersson, Hasslö

Ellen Grape, Alunda

Nova Söderling, Borås

Albin Hannus, Sollefteå

Sigrid Jason, Hudiksvall

Alva Hilding, Segeltorp

Lovisa Bexbo, Askim

 

Klurvinnare i KP 17

Rätt svar: Tulpanen och stövlarna.

Tuva Rohdin, Johanneshov

Konrad Carnemalm, Malmö

Nova Adielsson, Göteborg

Hedvig Tågmark, Molkom

Isak Sandahl, Göteborg

Agnes Urszuly, Furulund

Linnea Rentzhog, Karlstad

Evelyn Jansson, Kållekärr

Noel Salde Söder, Lund

Malin Persson, Linköping

 

Klurvinnare i KP 16

Rätt svar: A. Vampyr, B. Troll, C. Häxa, D. Varulv

Albert Edström, Enskede

Tilda Olsson, Karlstad

Märta Hilmarch, Olofstorp

Ella Bakama, Göteborg

Malte Hjälmdahl, Eksjö

Emilia Uppström, Eslöv

Noel Hellberg, Upplands Väsby

Kajsa Frid, Malmö

Melker Johansson, Saltsjö-Boo

Karin Hjert, Årsta

 

Klurvinnare i KP 15

Rätt svar: Morötter

Ida Lindgren, Bålsta

Alice Odlind, Segeltorp

David Edberg, Gävle

Samuel Ågren, Tierp

Eira Andersson, Almunge

Lola Viksten, Skarpnäck

Maija Winthersén, Riala

Maya Moore, Enskede

Sanna Berglund, Skellefteå

Tindra Matsson, Västervik

 

Klur i KP 14

Rätt svar: Nyckeln passar i den röda dörren.

Hugo Clementson, Bjärred

Tea Wonkavaara, Södra Sunderbyn

Filippa Tiensuu, Bjärred

Mikael Aarnisalo, Borås

Alice Spik, Stockholm

Elsa Frost, Göteborg

Calle Thulin, Hästveda

Ebba Jorlin, Östhammar

Thea Nyman, Västervik

Zakarias Gittje, Tygelsjö

 

Klur i KP 13

Rätt svar: Sluta skärma och kom ut i solen

Wilmer Borell, Hässelby

Klara Erixon, Hörnefors

Gabriel Bajlo, Täby

Iris Bridell, Norrtälje

Elsa Claesson, Taberg

Jonna Arvsell, Kil

Margot Lagali, Linköping

Nicole Kariuki, Floda

Ninni Lindell, Höllviken

Kajsa Hedström, Uppsala

 

Klur i KP 12

Rätt svar: Café Kardemumma

Loella Wätte, Järna

Max Johnsson, Göteborg

Hanna Svensson, Härslöv

Billie Ripa, Göteborg

Mille Nyberg, Gränna

Helmer Haglund, Uppsala

Valdemar Terävuo, Landskrona

Evelyn Jansson, Kållekärr

August Eskilsson, Bankeryd

Malin Persson, Linköping

 

Klur i KP 11

Leiya Roa, Stockholm

William Jensen, Köping

Tea Kindgren, Bestorp

Johannes Knobloch, Danderyd

Neo Gesterling, Varberg

Josefina Sandberg, Alingsås

Tifenn Lidström, Falun

Isak Sandahl, Göteborg

Ellen Sundquist, Uppsala

Tuva Hellström Bengtsson, Stockholm

 

Klur i KP 10

Rätt svar: 122 mil

Hannah Evins, Järfälla

Lo Arnell, Linköping

Gustav Andersson, Tranemo

Amelie Radhe, Visby

Livia Redebo, Årsta

Iris Bridell, Norrtälje

Mio Olsson Klarqvist, Falun

Liv Ekstrand, Stockholm

Moa Sandström, Tenhult

Josefine Jonsson, Frösön

 

Klur i KP 9

Tivoli-klur

Rätt svar: Muttern är till vänster om nallarna vid lyckohjulet.

Olivia Lennström Maric, Spånga

Linnéa Nyman, Bålsta

Albert Zachau, Göteborg

Wilmer Sundin, Kåge

Ida Hansson Hall, Ystad

Kristoffer Funk, Umeå

Elsa Asp, Mölndal

Vira Garphult, Stockholm

Axel Rönn, Umeå

Fredrik Hansson, Hisings Kärra

 

Skejt-klur
Rätt svar:
Nadjas bräda är 10 år, Elviras är 5 år, Ades är 2 år och Bos är 0 år.

Emily Zeyi Xiao, Stockholm

Jack Törneman, Enskede

Lova Toorell, Själevad

Lara Risk, Lund

Felix Wärnestål, Halmstad

Hulda Andersson, Billinge

Oscar Johansson, Vallda

Stella Benesch, Skarpnäck

Paulina Jensen, Värmdö

Vera Volk Jonsson, Malmö

 

Brandkårs-klur

Rätt svar: Den vänstra pinnen var röd och den högra blå.

Louise Mulder Somhorst, Göteborg

Vanja Blume, Stockholm

Aurora Ullgren-Short, Bandhagen

Isabella Lovasi Rörvik, Kungsbacka

Jesper Öberg, Saltsjö-Boo

Elsa Johansson, Linköping

Sara Larsson, Visby

Sofia Klaverdal, Hjärnarp

Alva Hiding, Segeltorp

Alice Wågbrant, Skänninge

 

Klur i KP 8

Rätt svar: 76 taggar

Clara Sarri, Bålsta

Moa Larking, Sävedalen

Jack Törneman, Enskede

Siri Lindholm, Norrköping

Paulina Sandberg de Burgos, Luleå

Alvin Gesterling, Varberg

Aron Hellström, Strängnäs

Paulina Jensen, Värmdö

Elsa Nyström, Göteborg

Olga Lundqvist, Umeå

 

Klur i KP 7

Elin Broström, Hägersten

Annabelle Persson, Lund

Per Frejd, Uppsala

Mathilde Pleva, Vargön

Selma de Viciola, Huddinge

Liam Caspersson, Hisings kärra

Juniper Callahan, Uppsala

Olga Lundqvist, Umeå

Ylva Hansson, Falun

Alva Hofer Mattsson, Vännäs

 

Klurvinnare i KP 6

Rätt svar: Tigerlilja

Emilia Baianstovu Deniz, Örebro

Frank Hultgren, Enskededalen

Disa Wirebring, Karlstad

Tiago Larsson, Västerås

Linus Alm, Härnösand

Maja Vikmång, Huddinge

Emil Kodeda, Kungsbacka

Alva Hiding, Segeltorp

Maya Moore, Enskede

Karin Lindblad, Visby

 

Klurvinnare i KP 5

Rätt svar: På höger sida i flickans hår.

Hedda Aldén Björäng, Vadstena

Leia Palenmark, Malmö

Aston Edoff, Saltsjö boo

Hedvig Tågmark, Molkom

Henning Nygren, Stockholm

Ellie Persson, Falun

Valter Malmström, Nyköping

Uma Fredriksson, Jönköping

Matilda Wåke, Mölndal

Maja-Lisa Tedeholm, Sunne

 

Klurvinnare i KP 4

Rätt svar: Glad påsk

Gabriele Rubegni, Hässelby

Olivia Ramde, Västra Frölunda

Ed Björkström, Älvsjö

Malte Fagerlind Persson, Lund

Emil Estra, Bromma

Miri Buråker , Älvsjö

Clara Någård, Helsingborg

Vidar Granqvist Pahlén, Skellefteå

Ellen Silfverberg, Arkelstorp

Sixten Martinsson, Motala

 

Klurvinnare i KP 3

Rätt svar: Bungy-jump

Sixten Martinsson, Motala

Jolin Åström, Lund

Vigor Lundmark, Älvsjö

Sarah Jalil, Älta

Kajsa Hopfgarten, Falun

Linn Käck Neutze, Västra Frölunda

Felix Mårvad, Sala

Ture Johansson, Enskede

Lovisa Klaesson, Nyköping

Leo Niemöller, Enskede

Klurvinnare KP 2

Sita Peterzéns, Linköping

Leo Larsson, Hova

Kaj Hyllander, Åstorp

Inez von Geijer, Göteborg

Sigge Axelsson, Kalmar

Waldemar Seger, Färila

Liv Ellmin, Sundsvall

Julius Fischer, Waxhaw, USA

Agustin Pereyra, Vällingby

Rebecca Nilselid, Kullavik

 

Klurvinnare KP 1

Tea Wonkavaara, Södra Sunderbyn

Benjamin Jonsson, Njurunda

Edda Masui, Stockholm

Elliot Young, Tullinge

Moa Leppänen, Vallentuna

Amelie Götesson, Hässleholm

Hannes Olsson, Stockholm

Zara Johansson, Mellösa

Hugo Kviby, Oxelösund

Linnea Mäki, Övertorneå

 

Hitta chefen

Rätt svar: Lukas hade gömt sig i ett körsbär på sidan 52.

Essie Steneberg, Spånga

Ivan Yakovlev, Tullinge

Hampus Bjurling, Kågeröd

Haley Gustavsson, Mariestad

Isac Sundqvist, Hölö

Leonard Rydberg, Umeå

Ida Indebetou, Göteborg

Malva Rydler, Alingsås

Leon Trellman, Helsingborg

Clara Nenow, Landvetter

 

Klurvinnare KP 18

Rätt svar: Pepparkaksgubben och Sockerbagaren

Lea Stjernman, Stockholm

Alex Bergman, Johanneshov

Moki Jakobsson, Helsingborg

Robin Berg, Olsfors

Nora Liljegren, Leksand

Ella Kvant, Lidköping

Siri Laasonen, Göteborg

Martin Norberg, Holmsund

Selma Wingås, Lund

Maya Tornblad, Göteborg

 

Klurvinnare i KP 17

Rätt svar:  Styx

Lukas Hedman, Upplands Väsby

Johanna Kjellin, Sala

Elin Lindholm, Västra Frölunda

Tom Fors, Nyhamnsläge

Dejan Tendzeric, Halmstad

Folke Fagerlind Persson, Lund

Nellie Lysell, Norrköping

Saga Nylander, Kalmar

Hanna Meyer, Linköping

Inez von Geijer, Göteborg

Klurvinnare i KP 16

Rätt svar: ”Se upp för jägaren!” och ”Bus eller godis”

Gabriel Bajlo, Täby

Mimmi Hagman, Sundsvall

Emil Hervén, Spånga

Tora Andersson, Halmstad

Alva Ericsson, Sävedalen

Jacob Sjödin, Borgholm

Polly Wasshede Rosander, Göteborg

Wilma Persson, Märsta

Amelie Bergsten, Göteborg

Hailie Hedlund, Uppsala

 

Klurvinnare i KP 15

Rätt svar:Klipp bara topparna, tack!

Signe Sundén, Uppsala

Hanna Månendahl, Kungsbacka

Hugo Taflin, Stockholm

Moa Larking, Sävedalen

Filip Segerbrant, Sidensjö

Henrik Hagström, Östersund

Supriya Selander, Kungälv

Ines Åsberg, Uppsala

Fredrika Hemberg, Johanneshov

Lina-Lo Tugetam, Kalmar

 

Klurvinnare i KP 14

Rätt svar: När blir det käk?

Teo Wingård, Bromma

Edvin Lodin, Sysslebäck

Ann Lundborg, Tomelilla

William Bergman, Falun

Ella Riegnell Behm, Kungsbacka

Jessika Sandström, Hägersten

Astrid Palm, Slite

Sigfrids Miller Johnson, Malmö

Ellen Ehlin, Gävle

Ally Lindvall, Holmsund

 

Vinnare i Bleckmossen-tävlingen KP 14:

Samuel Grantén, Skultuna

Ayla Demirtas, Göteborg

Medea Werdin, Grythyttan

Linus Svensson Gonzalez, Mullsjö

Amanda Mühlhäuser, Lund

Albin Kraby, Visby

Zelda Andréesdotter, Segersäng

Irmelin Celsing, Västerås

Alfred Gustavsson Svedenbjörk, Luleå

Hedvig Ossmark, Flen

 

Klurvinnare i KP 13

Elias Lindblå, Sollentuna

Ebba Lindh, Alingsås

Felix Elström,Norra Sorunda

Yra Berg, Lund

Waldemar Seger, Färila

Leo Agevik, Malmö

Stella Bodi, Ljungby

Hanna Brugge, Njurunda

Emma Hägnander, Lundsbrunn

Oscar Larsson, Holmsund

 

Klurvinnare i KP 12

Rätt svar: Äpple

Clara Sarri, Bålsta

Miriam Arounsavath, Hägersten

Olle Sjunnesson, Helsingborg

Greta Lindvall, Tranås

Alfred Digné, Härnösand

Malva Mazzola Svadling, Grycksbo

Johannes Jämthag, Kvissleby

Sebastian Näsman, Umeå

Astrid Assem, Järna

Elsa Hartwell, Torslanda

 

Klurvinnare i KP 11

Rätt svar: Oslo, Tokyo, Aten, Berlin, Stockholm, Kairo, Paris, London och RomEmma Magnusson, Linköping

Axel Carlsten, Uppsala

Alice Rosenkvist, Kristianstad

Ronja Hallenbert, Vårgårda

Alba Johnson, Hägersten

Jacob Goldman, Göteborg

William Fransson, Stockholm

Olivia Lennström Maric, Spånga

Lisa Björk, Trelleborg

Hanna Kjörning, Rydsgård

 

Klur i KP 10

Rätt svar: Fjärilsim

Sara Hede,Södertälje

Wilhelm Husak, Vendelsö

Ellen Fröberg, Västerås

Folke Halleröd, Vänersborg

Emma Ontoft, Mjölby

Elin Eriksson, Kil

Isak Bengtsson, Falkenberg

Carla Hallin Rudolfsson, Umeå

Betty Nordlund, Västra Frölunda

Malcolm Sjöberg, Mora

 

Grottklur i KP 9

Rätt svar: Tintin

Noa Gartinger, Sävedalen

Martina Malmberg, Nynäshamn

Linnea Savolainen, Trollhättan

Morgan Hasselström, Nacka

Aiva Waernborg, Bälinge

Polina Maliarik, Skellefteå

Max Vestman, Boden

Edith Nilsson, Sunne

Anna Hagström, Hägersten

Teodor Mattsson, Härnösand

 

Undervattensklur i KP 9

Rätt svar: Stim e

Johanna Reventberg, Vårgårda

Joline Leek Borén, Linköping

Gustaf Pettersson, Partille

Mathilde Pleva, Vargön

Axel Peterson, Uppsala

Emil Edberg, Stockholm

Klara Berggren, Kalix

Signe Vikström, Sundbyberg

Linnéa Brenning, Ljungby

Lina Bolminger, Örebro

 

Klurvinnare KP 7

Melina Fogelbrink, Upplands Väsby

Valdemar Bäck, Göteborg

Alva Klang, Sjömarken

Wera Hainzl, Sollentuna

Albin Timber, Norrköping

Sonny Blomkvist, Helsingborg

Helga Jason, Hudiksvall

Molly Astburg, Hällingsjö

Ida Dahlén, Hässelby

Kaj Hyllander, Åstorp

 

Klurvinnare i KP 6

Kevin Patel, Alingsås

Jonna Werner, Ytterby

Christoffer Skärberg, Valbo

Maja Skrtic, Mölndal

Elsa Linné, Linköping

Linnea Hellman, Lomma

Erik Eriksson, Enskededalen

Ella Lans, Sköndal

Natrali Luewen, Solna

Naima Johansson, Tavelsjö

 

Klurvinnare i KP 5

Alexandra Skogman, Stockholm

Malte Karlstad , Sävsjö

Vilhelm Aho, Göteborg

Tove Jönsson, Linköping

Filip Asplund, Uppsala

Freja Norström, Bromma

Liv Hillberg, Göteborg

Eddie Zeitoun, Johanneshov

Franka Gustafsson, Stockholm

Emma Dahlqvist, Boden

 

Klurvinnare i KP 4

Minna Carlbom, Malmö

Erik Sun, Hovås

Mimosa Havsstierna, Solna

Emil Ramsell, Burträsk

Akseli Raappana, Boden

Hugo Symreng, Bromma

Vendela Bengtsson, Falkenberg

Nike Studt Görlinge, Stockholm

Calvin Sindby, Göteborg

Ella Lans, Sköndal

 

Boktävlingsvinnare i KP 4

Nellies hästvärld

Emma Esbjörnsson, Lund

Vendela Ullerås, Uppsala

Anna Persson, Vallentuna

Clara Ehn, Hägersten

Tuva-Maja Silfversten, Järna

Turid Ekefjord, Hölö

Felicia Alkerud, Delsbo

 

Lilla Sportspegeln

Tilde Harnesk, Skövde

Ellen Grantinger, Uppsala

Idun Rudemo, Älvsjö

Arvid Mopers, Mora

Simon och Victor Tjärnberg, Luleå

Fabian Haeffler, Mölndal

Emma Lidvall , Östersund

Johannes Tillman, Staffanstorp

 

Vinnare av Flickornas historia

Amanda Stenvall, Mölndal

Rebecka Lindbäck, Hässelby

Svala Fagerholm, Hölö

Matilda Eklund Krystek, Gustavsberg

Tuva Alteborn, Särö

Märtha Kristiansson, Kungsbacka

Paula Hau, Skarpnäck

Eir Havsöga, Stehag

Ingrid Lindfors, Kallinge

Asma Khomri, Uppsala

 

Klurvinnare i KP 3

Philip Grann, Täby

Ludwig Cederholm, Mölnlycke

Elin Wellsten, Södra Sandby

Emelie Hagman, Bollebygd

Alva Lundälv, Borås

Hector Wass, Stockholm

Felicia Olovsson, Stenhamra

Ebba Jansson Jelveby, Uppsala

Zofia Ryggmark, Tygelsjö

Viveca Demandt, Uppsala

 

Klurvinnare i KP 2

Isabella Ricci, Sollentuna

Nilüfer Ayata, Upplands Väsby

Edvin Fridleifer, Mockfjärd

Anton Angren, Åkersberga

Nora Mitic, Göteborg

Chanira de Rooij, Bengtsfors

Isak Nilsson, Åhus

Erica Qudijo Blom, Gävle

Filip Klefsjö, Sjuntorp

Elsa Larsson, Sölvesborg

 

Klurvinnare i KP 1

Moa Hjortmark, Söderköping

Oline Andersson-Junkka, Umeå

Caspian Odén, Rönninge

Athena Benér, Limhamn

Martin Sannel, Brottby

Igor Lindegren, Umeå

Stella Bodzay, Visby

Emil Alday, Norrköping

Maya Hashemi, Malmö

Sofia Thulin, Linköping