Vinnare från tidningen

Här hittar du Klurvinnarna och andra vinnare från senaste KP-tidningen!

700x300vinnarefrantidningen

Klurvinnare i KP 19–20

Rätt svar: Pingvin B.

Lotta Hallonsten, Huddinge

Hannalina Haraldsson, Strängnäs

Matilda Hjalmarsson, Höör

Ella Jonsson-Ljungberg, Huddinge

Tilly Karlsson, Dorotea

Elina Gunnarsson, Örebro

Sienna Plucker Grahn, Skärholmen

Katinka Krupinska, Stockholm

Hugo Lundholm, Lund

Einar Normark, Uppsala

 

Vinnare av KP-tidningar till klassen i DN.KP Junior-tävlingen.

Rätt svar: 1864 och 1892.

Emma
Klass 4A i Spandelstorpskolan, Karlskrona.

Ivan
Klass 2B i Sörgårdsskolan, Vällingby

Alva
Klass 3A i Vallatorpsskolan, Täby

Axel
Klass 4A i Rödängskolan, Umeå

Edith
Klass 5A i Skanskvarnsskolan, Årsta

Arvid
Klass 4B i Tyska skolan, Stockholm

Alexis
Klass 4A i Hässelby Villastad skolan, Hässelby

Hedvig
Klass 4 i Hamnskolan, Stockholm

Agnes
Klass 4C i Guldhedsskolan, Göteborg

Julia
Klass 7 i Montesorri Mondial, Lund

 

Klurvinnare i KP 18

Rätt svar: Gubben i Mitten.

Maja Janius, Hägersten

Ebba Enelo, Örebro

Siri Chevalier, Mariefred

Blanka Svensson, Huddinge

Filippa Wågstrand, Uppsala

Filip Sundin, Gävle

Tora Silvander, Falköping

Jonathan Edlund, Märsta

Elias Remdahl, Mariannelund

Konrad Valentin, Huddinge

 

Vinnare av boken Du har rätt

Rätt svar: 2020

Marija Selimovic, Herrljunga

Vilgot Mattsson, Huddinge

Ingrid Fjällås, Hörnefors

Dexter Jakobsson, Visby

Loa Lagrell, Göteborg

Elina Gunnarsson, Örebro

Ying Zhang, Stockholm

Felicie Kurz, Stockholm

Anton Johansson, Göteborg

Marge Nutti, Jokkmokk

 

Vinnare Klur 1 i KP 16–17

Rätt svar: Väck mig från de döda.

Cornélia Jungelind, Tenhult

Alice Lantz, Tygelsjö

Isabell Wickström, Södertälje

Ylva Peterle, Västerås

Moa Nordström Billberg, Furulund

Luna Hukanovic Mehmedagic, Malmö

Ella Mehner, Lit

Emil Landin, Stockholm

Sixten Bernhoff, Sollentuna

Edvin Bergqvist, Vendelsö

 

Vinnare Klur 2 i KP 16–17

Rätt svar: Jag är en daggmask.

Emilda Annell, Vallåkra

Isolde Faxén, Malmö

Vidar och William Hård, Lund

Tua Hellborg, Brottby

Vidar och Eskil Simberg, Enskede

Alba Söderström, Stockholm

Birka Candin Juliusdottir, Lund

Winston Oest, Örebro

Bleckmossen-novelltävlingen i KP 6+KP 16–17:

1–2:a pris
Signe Birath Bergström, Åkersberga

Amina Lodeiro, Göteborg

3–10:e pris
Martha Ericsson, Stockholm

Anna-Karin Nordell, Kimito i Finland

Elin Karlsson, Borlänge

Lina Egorova, Upplands Väsby

Rania Raza, Skattkärr

Lovisa Lamvert, Uppsala

Mille Widmark, Ängelholm

Wilma Hulling, Karlstad

 

Klurvinnare i KP 15

Rätt svar: Två trianglar på varandra som bildar en sexuddig stjärna.

Lilian Målare, Gagnef

Julia Gibbs, Huddinge

Ingrid Rönnbäck, Uppsala

Vilma Wileen, Täby

Linn Prymne, Malmö

Fred Kallas, Värmdö

Beppe Hedlund, Östersund

Enid Arvstrand Mächs, Malmö

Tora Silvander, Falköping

Edwin Nelson, Ängelholm

 

Klurvinnare i KP 14

Svar: Den segervissa stenkastaren heter Blörg.

Otis Åberg, Borås

Ebba Kinnunen. Saltsjö-Duvnäs

Ronnie Ekholm, Östervåla

Rune Eriksson, Hägersten

Inés Indurain, Norrköping

Torkel Bexelius, Stockholm

Lova Roempke, Östersund

Lita Nevalainen, Mölndal

Karl Nicolaisen, Falun

Elliot Saxe, Falun

 

Klurvinnare i KP 13.

Svar: 3 rockringar är lösa.

Alisia Della Femina, Anacapri, Italien

Ella Riegnell Behm, Kungsbacka

Sasha Brunell, Johanneshov

Sara Kylberg, Nacka

Leo Larsson, Lindesberg

Neo Kjellén, Mölndal

Filip Sundin , Gävle

John Wahlström , Värmdö

Maya Cronert, Västerås

Sandra Särkijärvi, Kalix-Nyborg

 

Klurvinnare i KP 12

Otto Paganini, Göteborg

Klara Angeldorff, Stockholm

Melker Borg, Bjärred

Ronja Sköldäng, Eskilstuna

Teodor Svenburg, Saltsjö-Boo

Ebba Klein, Helsingborg

Elvira Grath, Göteborg

Emilia Wedin, Göteborg

Disa Lasson, Trelleborg

Plura Gerle Smajic, Malmö

 

Klurvinnare i KP 11

Elma Jonsson Berglund, Garpenberg

Signe Wangler, Nacka

Freja Klockar, Untersiggenthal i Schweiz

Henrietta Pedersen, Djursholm

Ida Embring Mirstam, Stockholm

Sofia Burén, Uppsala

Matilda Hjalmarsson, Höör

Hanna Brynielsson Neri, Bromma

Stella Zangaro, Fristad

Eskil Blom, Visby

 

Klurvinnare i KP 10

Saga Ringsten, Lund

Majken Rönnols, Hägersten

Hedvig Larsson, Vreta Kloster

Holger Jungman, Malmö

Maya Wikman, Ås

Tim Brattström, Stockholm

Signe Jensen, Bromma

Hanna Bäcklund, Kallinge

Ida Örnmark, Stockholm

Nellie Macdisi, Värmdö

 

Vinnare, glass-tävlingen i KP 8–9

Presentkort på 100 glassar till:

Alexander Amsih, Södertälje

10 glassar till:

Astrid Lundgren, Umeå

Arthur Rendahl, Bagarmossen

Elsa Morell, Uppsala

Aron Haim Levin, Bålsta

Wera Thelin, Umeå

Teddy Kennhed Neuhedel, Strängnäs

Emilia Hawlitzky, Hägersten

Iris Almqvist, Södra vi

Moa Persson, Mölnlycke

Elisabeth Akopian, Täby

Klurvinnare i KP 8-9

Rätt svar: Svängig

Hilda Wimmer, Brottby

Tova Schönbeck, Sundsvall

Svante Runarsson, Luleå

Astrid Krantz, Umeå

Felicia Limache, Västerås

Nora Redell, Hägersten

Dexter Vernersson, Skellefteå

Miranda Toribio Jansson, Mariefred

Olivia Candia Uggla, Hägersten

Simon Warne, Saltsjö-Boo

 

Klurvinnare i KP 7

Rätt svar: ”Ketchup, diskmedel, munskölj, citron”.

Juni Ahlgren, Husum

Simon Kilström, Hägersten

Mika Norin, Saltsjö-Boo

Ellie Sandberg, Bromma

Alma Smith, Hägersten

Lovisa da Costa, Stockholm

Elina Gunnarsson, Örebro

Ronnie Ekholm, Östervåla

Malte Burman, Göteborg

Sixten Ahlström, Vänge

Klurvinnare i KP 6

Rätt svar : BABAR, DEN FULA ANKUNGEN, TRE SMÅ GRISAR, SNÖVIT, MIO MIN MIO, RÖDLUVAN och ASKUNGEN.

Nore Anderbring, Spånga

Sigvard Alling, Malmö

Ylva Stockhaus-Björnlod, Huddinge

Ella Riegnell Behm, Kungsbacka

Ines de Arteaga, Hägersten

Josephine Mattsson, Göteborg

Agnes Löfgren, Halmstad

Olivia Strideberg, Huddinge

Alfred Gottfridsson, Visby

Adam Berg, Skärholmen

 

Klurvinnare i KP 5

Rätt svar: gudarnas tempel

Alvilda Bernhult, Alingsås

Tyra Börjesson, Genarp

Oliver Markevärn, Holmsund

Lova Fogelberg, Getinge

Karl Nicolaisen, Falun

Elias Lindgren, Varberg

Ellen Lindholm, Bjästa

Hilding Gottfridsson, Visby

Odette Pizarro Diaz, Hägersten

Ellen Tancred, Västra Frölunda

 

Klurvinnare i KP 4

Rätt svar: Inspektören gömmer sig bakom bordet.

Carl Kläppe, Gustavsberg

Leo Tell, Mölndal

Liam Rosenquist, Limhamn

Edit Lindquist, Göteborg

Gunnar Palmblad, Växjö

Ella Riegnell Behm, Kungsbacka 

Tuva Dahlgren, Borgstena 

Ania Cheng Pollard, Stockholm

Ella Gyllenhaal, Rosvik

Tilly Karlsson, Dorotea

 

Klurvinnare i KP 3

Rätt svar: De blå sjöstjärnorna som finns uppe i högra hörnet och nedtill i mitten av bilden.

Arthur Rendahl, Bagarmossen

Saga Nordmark, Enköping

Mathilda Holfve, Johanneshov

Liam Rosenquist, Limhamn

Milla Wåhlin, Sollentuna

Kiera Lantz, Mjölby

Stina Thunholm, Svärtinge

Afra Hausel, Eskilstuna

Stina Martinelle, Älta

Tilma Falck, Lyckeby

 

Klurvinnare i KP 2

Rätt svar: Thor äger C-3PO och Spock gillar gult.

Lina Wågberg, Sollentuna

Ella Wengberg, Valbo

Emmy af Jochnick, Stockholm

Melina Törby Vuksa, Örebro

Elsa Landin, Mönsterås

Kerstin Aitman, Göteborg

Hanna Franzon, Älvsjö

Nikolas Irekvist, Malmö

Vera Bruno, Hägersten

Nils Hellborg, Ljungbyholm

 

Klurvinnare i KP 1

Rätt svar: Skata, hackspett och uggla.

Gabriel Ortiz Oliviusson, Farsta

Afra Hausel, Eskilstuna

Klara Bro, Eksjö

Tova Björk, Borlänge

Ida Jarenmark, Jönköping

Agnes Järpemo, Månkarbo

Tove Kasos, Karlstad

Josefina Nilsson, Göteborg

Jonah Toorell, Bandhagen

Klara Runnevik, Älmhult

Vinnare i Alva-tävlingen

Rätt svar: Var redo i natt.

Sixten Eklöf, Halmstad

Tilia Thorell, Länghem

Beatrice Grinevski, Stockholm

Elina Karlsson, Mölndal

Freja Borgkvist, Varberg

Rut Stening, Romelanda

Eric Söderlund, Huddinge

Malte Lind, Lidingö

Vilgot Katzeff, Johanneshov

 

Klurvinnare i KP 19

Rätt svar: 11 till 26 (kanske fler?) tomtar beroende på hur man räknar.

Teya Macia Lord, Malmö

Lill Villius Nilsson, Skarpnäck

Aryana Khalil, Sandviken

Ingrid Andreasson, Lund

Konrad Sundström, Karlstad

Hanna Gräsberg, Fjärås

Kasper Holmberg, Sundbyberg

Emma Nilsson, Södra Sandby

Alice Stiernstedt, Täby

Maja Heiwall, Örebro