Vinnare från tidningen

Här hittar du Klurvinnarna och andra vinnare från senaste KP-tidningen!

700x300vinnarefrantidningen

Vinnare Hokus Pokus-tävlingen

Rätt svar: Blåkulla.

Oscar Li, Stockholm

Astrid Eldonson, Bjärnum

Maya Markström, Göteborg

Astrid Ahlberg Barinas, Pålsboda

Blanka Eklund, Trollhättan

Clara Wileke Möller, Mölndal

Tore Fagerkvist, Vejbystrand

Julius Camner, Stockholm

Iselin Becher Leenaarts, Åkersberga

Eleah Olsson, Mariehamn på Åland

 

Klurvinnare 1 i KP 4–5

Poppy Ekstrand, Lund

Lovina Holm, Bollnäs

Liria Palmstierna, Stockholm

Ida Lindkvist, Boden

Aksel Rowe, Västerås

Paloma Felix Ferreira, Staffanstorp

Sofia Pontan-Larsson, Sigtuna

Ammy Rosengren, Lund

Elias Kanberg, Älvsjö

Melije Andersson Nwachukwu, Göteborg

 

Klurvinnare 2 i KP 4–5

Signe Sjöshult, Grimslöv

Karl Nicolaisen, Falun

Elva Widerborn, Uppsala

Ida Skälegård, Uddevalla

Tova Selin, Bara

Juni Cliffoord, Linköping

Lisen Engrup Klevard, Woking i Storbritannien

Hugo Jonsson, Trångsund

Nellie Sjölin, Påarp

Molly Hall, Växjö

 

Klurvinnare i KP 3

Havannah Dams, Västra Frölunda

Frida Becker, Skoghall

Nora Nilsson Palm, Askim

Jeniffer Kyeyune Nalukwago, Kista

Carl Kläppe, Gustavsberg

Mira Willquist Rönnäng, Västra Frölunda

Tilde Kyrö, Luleå

Abbe Berglund, Hamburgsund

Matilda Torssell, Bromma

Juli Olwan, Stockholm

 

Klurvinnare i KP 2

Amelie Bystedt, Solna

Emily Della Femina, Anacapri i Italien

Sofia Niklasson, Hunnebostrand

Iris Thurfjell, Göteborg

Elliot Chressman, Huddinge

Saga Jonasson, Hisings Backa

Matilda Hjalmarsson, Höör

Betty Ström, Östersund

David Ahlgren Karsvik, Skultuna

Fanny Mankowitz, Lidingö

 

Klurvinnare i KP1

Rätt svar: ”Kung Bore läser Warriors och Solskenet har en ekorre.”

Sara Bengtsson, Sköndal

Hannalina Haraldsson, Strängnäs

Lova Rotkirch, Saltsjö-Boo

Nima Ahlén, Hålta

Karin Neander, Stockholm

Edda Juran, Trollhättan

Olivia Feldt, Gråbo

Love Lundstedt, Göteborg

Erik Lund, Sollentuna

Tor Sandström, Styrsö

 

Klurvinnare i KP 19–20

Rätt svar: Pingvin B.

Lotta Hallonsten, Huddinge

Hannalina Haraldsson, Strängnäs

Matilda Hjalmarsson, Höör

Ella Jonsson-Ljungberg, Huddinge

Tilly Karlsson, Dorotea

Elina Gunnarsson, Örebro

Sienna Plucker Grahn, Skärholmen

Katinka Krupinska, Stockholm

Hugo Lundholm, Lund

Einar Normark, Uppsala

 

Vinnare av KP-tidningar till klassen i DN.KP Junior-tävlingen.

Rätt svar: 1864 och 1892.

Emma
Klass 4A i Spandelstorpskolan, Karlskrona.

Ivan
Klass 2B i Sörgårdsskolan, Vällingby

Alva
Klass 3A i Vallatorpsskolan, Täby

Axel
Klass 4A i Rödängskolan, Umeå

Edith
Klass 5A i Skanskvarnsskolan, Årsta

Arvid
Klass 4B i Tyska skolan, Stockholm

Alexis
Klass 4A i Hässelby Villastad skolan, Hässelby

Hedvig
Klass 4 i Hamnskolan, Stockholm

Agnes
Klass 4C i Guldhedsskolan, Göteborg

Julia
Klass 7 i Montesorri Mondial, Lund

 

Klurvinnare i KP 18

Rätt svar: Gubben i Mitten.

Maja Janius, Hägersten

Ebba Enelo, Örebro

Siri Chevalier, Mariefred

Blanka Svensson, Huddinge

Filippa Wågstrand, Uppsala

Filip Sundin, Gävle

Tora Silvander, Falköping

Jonathan Edlund, Märsta

Elias Remdahl, Mariannelund

Konrad Valentin, Huddinge

 

Vinnare av boken Du har rätt

Rätt svar: 2020

Marija Selimovic, Herrljunga

Vilgot Mattsson, Huddinge

Ingrid Fjällås, Hörnefors

Dexter Jakobsson, Visby

Loa Lagrell, Göteborg

Elina Gunnarsson, Örebro

Ying Zhang, Stockholm

Felicie Kurz, Stockholm

Anton Johansson, Göteborg

Marge Nutti, Jokkmokk

 

Vinnare Klur 1 i KP 16–17

Rätt svar: Väck mig från de döda.

Cornélia Jungelind, Tenhult

Alice Lantz, Tygelsjö

Isabell Wickström, Södertälje

Ylva Peterle, Västerås

Moa Nordström Billberg, Furulund

Luna Hukanovic Mehmedagic, Malmö

Ella Mehner, Lit

Emil Landin, Stockholm

Sixten Bernhoff, Sollentuna

Edvin Bergqvist, Vendelsö

 

Vinnare Klur 2 i KP 16–17

Rätt svar: Jag är en daggmask.

Emilda Annell, Vallåkra

Isolde Faxén, Malmö

Vidar och William Hård, Lund

Tua Hellborg, Brottby

Vidar och Eskil Simberg, Enskede

Alba Söderström, Stockholm

Birka Candin Juliusdottir, Lund

Winston Oest, Örebro

Bleckmossen-novelltävlingen i KP 6+KP 16–17:

1–2:a pris
Signe Birath Bergström, Åkersberga

Amina Lodeiro, Göteborg

3–10:e pris
Martha Ericsson, Stockholm

Anna-Karin Nordell, Kimito i Finland

Elin Karlsson, Borlänge

Lina Egorova, Upplands Väsby

Rania Raza, Skattkärr

Lovisa Lamvert, Uppsala

Mille Widmark, Ängelholm

Wilma Hulling, Karlstad

 

Klurvinnare i KP 15

Rätt svar: Två trianglar på varandra som bildar en sexuddig stjärna.

Lilian Målare, Gagnef

Julia Gibbs, Huddinge

Ingrid Rönnbäck, Uppsala

Vilma Wileen, Täby

Linn Prymne, Malmö

Fred Kallas, Värmdö

Beppe Hedlund, Östersund

Enid Arvstrand Mächs, Malmö

Tora Silvander, Falköping

Edwin Nelson, Ängelholm

 

Klurvinnare i KP 14

Svar: Den segervissa stenkastaren heter Blörg.

Otis Åberg, Borås

Ebba Kinnunen. Saltsjö-Duvnäs

Ronnie Ekholm, Östervåla

Rune Eriksson, Hägersten

Inés Indurain, Norrköping

Torkel Bexelius, Stockholm

Lova Roempke, Östersund

Lita Nevalainen, Mölndal

Karl Nicolaisen, Falun

Elliot Saxe, Falun

 

Klurvinnare i KP 13.

Svar: 3 rockringar är lösa.

Alisia Della Femina, Anacapri, Italien

Ella Riegnell Behm, Kungsbacka

Sasha Brunell, Johanneshov

Sara Kylberg, Nacka

Leo Larsson, Lindesberg

Neo Kjellén, Mölndal

Filip Sundin , Gävle

John Wahlström , Värmdö

Maya Cronert, Västerås

Sandra Särkijärvi, Kalix-Nyborg

 

Klurvinnare i KP 12

Otto Paganini, Göteborg

Klara Angeldorff, Stockholm

Melker Borg, Bjärred

Ronja Sköldäng, Eskilstuna

Teodor Svenburg, Saltsjö-Boo

Ebba Klein, Helsingborg

Elvira Grath, Göteborg

Emilia Wedin, Göteborg

Disa Lasson, Trelleborg

Plura Gerle Smajic, Malmö

 

Klurvinnare i KP 11

Elma Jonsson Berglund, Garpenberg

Signe Wangler, Nacka

Freja Klockar, Untersiggenthal i Schweiz

Henrietta Pedersen, Djursholm

Ida Embring Mirstam, Stockholm

Sofia Burén, Uppsala

Matilda Hjalmarsson, Höör

Hanna Brynielsson Neri, Bromma

Stella Zangaro, Fristad

Eskil Blom, Visby

 

Klurvinnare i KP 10

Saga Ringsten, Lund

Majken Rönnols, Hägersten

Hedvig Larsson, Vreta Kloster

Holger Jungman, Malmö

Maya Wikman, Ås

Tim Brattström, Stockholm

Signe Jensen, Bromma

Hanna Bäcklund, Kallinge

Ida Örnmark, Stockholm

Nellie Macdisi, Värmdö

 

Vinnare, glass-tävlingen i KP 8–9

Presentkort på 100 glassar till:

Alexander Amsih, Södertälje

10 glassar till:

Astrid Lundgren, Umeå

Arthur Rendahl, Bagarmossen

Elsa Morell, Uppsala

Aron Haim Levin, Bålsta

Wera Thelin, Umeå

Teddy Kennhed Neuhedel, Strängnäs

Emilia Hawlitzky, Hägersten

Iris Almqvist, Södra vi

Moa Persson, Mölnlycke

Elisabeth Akopian, Täby

Klurvinnare i KP 8-9

Rätt svar: Svängig

Hilda Wimmer, Brottby

Tova Schönbeck, Sundsvall

Svante Runarsson, Luleå

Astrid Krantz, Umeå

Felicia Limache, Västerås

Nora Redell, Hägersten

Dexter Vernersson, Skellefteå

Miranda Toribio Jansson, Mariefred

Olivia Candia Uggla, Hägersten

Simon Warne, Saltsjö-Boo

 

Klurvinnare i KP 7

Rätt svar: ”Ketchup, diskmedel, munskölj, citron”.

Juni Ahlgren, Husum

Simon Kilström, Hägersten

Mika Norin, Saltsjö-Boo

Ellie Sandberg, Bromma

Alma Smith, Hägersten

Lovisa da Costa, Stockholm

Elina Gunnarsson, Örebro

Ronnie Ekholm, Östervåla

Malte Burman, Göteborg

Sixten Ahlström, Vänge

Klurvinnare i KP 6

Rätt svar : BABAR, DEN FULA ANKUNGEN, TRE SMÅ GRISAR, SNÖVIT, MIO MIN MIO, RÖDLUVAN och ASKUNGEN.

Nore Anderbring, Spånga

Sigvard Alling, Malmö

Ylva Stockhaus-Björnlod, Huddinge

Ella Riegnell Behm, Kungsbacka

Ines de Arteaga, Hägersten

Josephine Mattsson, Göteborg

Agnes Löfgren, Halmstad

Olivia Strideberg, Huddinge

Alfred Gottfridsson, Visby

Adam Berg, Skärholmen